Moje preporuke

Posljednje ažurirano u rujnu 2024.

Živimo u dobu informacijskog izobilja u kojem su neke od najvrjednijih vještina pronalazak kvalitetnih izvora informacija i primjena naučenog na vlastiti život. Dok se s drugim faktorom i sam mučim, mislim da sam kroz protekle godine barem profiltrirao poprilično puno sadržaja i fokusirao se na ono što smatram najkvalitetnijim.

Podijelio sam preporuke prema medijima, temama koje obrađuju i jeziku. Stavio sam direktne linkove na besplatne materijale, a one plaćene poput knjiga ćete vjerujem lako sami pronaći. Dobar dio navedenih materijala je na engleskom jeziku, a za one kojima je to barijera sam predložio i materijale na hrvatskom jeziku.

Konačno, pokušao sam gledati iz perspektive početnika i fokusirati se isključivo na materijale koji daju najveću vrijednost za uloženo vrijeme. Osim osobnih financija i investiranja, dodao sam u svakoj kategoriji nekoliko izvora informacija iz ostalih životnih područja koja smatram bitnima. Listu ću kontinuirano ažurirati s vremenom.

Kao i inače, uzmi ono što ti je potrebno i što misliš da valja, a ostatak odbaci. Nemamo na kraju dana svi ni iste potrebe ni ukus.

1. Knjige

Mišljenja sam da su knjige često najkvalitetniji izvor informacija zbog sljedećih razloga:

  • Visoke ulazne barijere (nije lako izdati knjigu)
  • Uglavnom se fokusiraju na bezvremenske principe, a ne trenutna događanja
  • Za desetak Eura nam daju pristup najboljim idejama najpametnijih ljudi u povijesti

Naveo sam imena knjiga na engleskom jeziku jer jedan dio njih zasad nema prijevoda na hrvatski. One za koje prijevod postoji je danas lako pronaći (pro tip: pri pretraživanju koristite ime autora jer se naslov knjige često ne prevodi doslovno). One koje nemaju prijevod se mogu lako pronaći kao e-knjige na Amazoni ili preko, khm khm, drugih načina.

Osobne financije

  • Rich Dad, Poor Dad – za promjenu načina razmišljanja o novcima općenito, razlici između imovine i obveze, zaposlenja i vlastitog biznisa, emocijama koje su ključne u upravljanju financijama i još o puno toga. Čest izbor za početak razmišljanja o osobnim financijama. Pročitaj moju recenziju ovdje.
  • Your Money or Your Life – meni osobno najomiljenija knjiga iz osobnih financija. Osim što je autorica praktički začetnik FIRE pokreta (Financial Independence Retire Early), ova knjiga će Vas pomirit s Vašom financijskom prošlošću te Vam dat konkretne korake za unapređenje financijske situacije. Jako je dobra i za osvješćivanje odnosa vremena i novca u našim životima. Pročitaj moju recenziju ovdje.
  • Psychology of Money – knjiga koju po mom mišljenju vrijedi pročitat jednom godišnje, do kraja života. Puna je korisnih savjeta, primjera i priča iz osobnih financija i investiranja, a koji se tiču utjecaja ljudske psihologije. A to su više-manje sve situacije. Pročitaj moju recenziju ovdje.
  • The Millionaire Next Door – naučit ćete koja je razlika između stvarnog bogatstva i pukog projiciranja takve slike (jako popularno i u našem društvu). Vidjet ćete da svi bogataši imaju zajedničke karakteristike: žive ispod granica svojih mogućnosti i investiraju ostatak. Pritom žive u prosječnim kućama, voze prosječne automobile i izgledaju prosječno. Otvorit će Vam oči svaki sljedeći put kad vidite nabrijani BMW na ulici ili hrpu nakita i skupe robe na špici ili rivi.

Investiranje

  • Just Keep Buying – knjiga na raskrsnici osobnih financija i investiranja za koju vjerujem da će postati klasik. Autor na vrlo jednostavan način te potkrijepljen podacima prolazi kroz naše najčešće financijske dvojbe i odluke. Pritom daje i lako pamtljiva pravila za primjenu nekih od koncepata te u samom naslovu odaje tajnu investiranja → samo nastavi kupovati. Pročitaj moju recenziju .
  • The Simple Path to Wealth – zašto su indeksni fondovi (koje kupujemo u obliku ETF-ova) pravi način investiranja za malog čovika. Objasnit će Vam jednostavnim jezikom zašto investiranje nije atomska fizika, već može biti vrlo vrlo jednostavno. U investiranju često vrijedi ona dobra stara: “manje je više”.
  • A Random Walk Down Wall Street – vjerojatno knjiga u kojoj su najbolje opisani postulati investiranja. Autor kreće od početaka investiranja, mjehura na burzi pa do analize zašto aktivno investiranje jednostavno ne funkcionira. Objašnjava i zašto je kretanje cijene pojedine dionice često random, koje su prednosti diversifikacije i pasivnog investiranja. Klasik koji čak i 50 godina nakon objave (u dopunjenom izdanju) nudi gotovo sve potrebno za početak samostalnog investiranja.
  • The Intelligent Asset Allocator – za one malo naprednije. Malo teži tekst za čitanje, ali prepun korisnih informacija i nadasve principa za konstrukciju portfelja. Naučit ćete u kakvom su odnosu dionice, obveznice i druge imovinske klase (tj. kakva je njihova korelacija i zašto je to bitno), kako sastavit portfelj prilagođen svojim potrebama, što je to rizik i kako ga minimizirat i još puno toga.

Ostalo

  • Sapiens – Meni osobno najbolja knjiga koju sam pročitao. Nekima je možda dosadan dio oko razvoja ljudske vrste, ali ne vjerujem da se može pročitati cijela knjiga, a da ne doživiš barem 3-4 mind blowing momenta. Za mene su to uloga korporacija i država u modernom društvu, a pogotovo razvoj novca i njegovo pozicioniranje kao de facto najveće svjetske “religije”.
  • Factfulness – Ovu knjigu preporučite dežurnom pesimistu, strastvenom konzumentu vijesti ili teoretičaru zavjera. Iako je mala šansa da će ju zaista pročitati (a još manja da će promijeniti barem djelić svojih razmišljanja), mislim da je ovo još jedna knjiga koju bi svatko trebao pročitati. Praktički je jedan veliki zoom out od trenutnih zbivanja i fokus na dugoročne globalne trendove. A oni su takvi da živimo sve dulje, zdravije, slobodnije i kvalitetnije. Stavlja mnoge stvari u životu u perspektivu.
  • Thinking, Fast and Slow – Ako ste čitali išta što se dotiče psihologije, velika je šansa da je ova knjiga spomenuta. Iako nije najlakše štivo, na detaljan način prolazi kroz najčešće pogreške i prečace ljudske psihologije (eng. biases & heuristics). Posebno je zanimljivo što autori, iako proučavaju ovo polje desetljećima, i dalje podliježu istim pogreškama kao i mi ostali.
  • Atomic Habits – Ako želiš pročitati samo jednu knjigu koja će ti dati praktične alate kako da si poboljšaš život, onda je to ova knjiga. Navike izgrađuju naše ponašanje, a ono izgrađuje naš karakter te definira našu sudbinu. Stvoriti zdrave i riješiti se nezdravih navika nije lagano, ali uz alate iz ove knjige to postaje mnogo lakše. Sve preporuke.
  • Almanack of Naval Ravikant – Fantastična kolekcija misli, ideja i alata za boljitak tri osnovna dijela života: zdravlja, bogatstva i sreće. Dodatan bonus je što je knjiga u elektroničkom formatu potpuno besplatna. Nemam ništa drugo za nadodati osim → pročitaj obavezno ovu knjigu!
  • Die With Zero – Iako bi ova knjiga dijelom mogla ući u jednu od dvije financijske kategorije, mislim da je njena poruka još puno šira. Meni je osobno promijenila poglede na život i financije. Neću previše spoilati zasad. Napišem u budućnosti recenziju u svakom slučaju.
  • 100M Offers i 100M Leads – Dvije knjige Alexa Hormozi-ja koje na najjednostavniji način sažimaju sve ono što je bitno u biznisu. Kako stvoriti ponudu koja se ne odbija i kako tu ponudu predstaviti klijentima, odnosno kako dobiti mušterije. Malo koje knjige imaju ovoliko vrijednosti po pročitanoj stranici. Ako si samozaposlen/a ili imaš ikakav doticaj s biznisom, toplo preporučujem obje knjige.

Tu ima još jako puno knjiga koje su poprilično utjecale na moj život pa da samo spomenem naslove nekih od njih: Life 3.0, The Compound Effect, The Brief History of Time, Man’s Search for Meaning, Never Split the Difference, Deep Work, Digital Minimalism, Nonviolent Communication, How to Make Friends and Influence People, 7 Habits of Highly Effective People, Guns, Germs, and Steel, Range, So Good They Can’t Ignore You, Drive, Meditations, Discourses, Humans, How to Avoid a Climate Disaster, Brief Answers to Big Questions

2. Kvalitetni materijali na hrvatskom

Materijala na hrvatskom jeziku koji su kvalitetni, a pristupačni masama u ovim područjima nažalost nema puno. Neki materijali koje mogu toplo preporučit su:

  • MyTetka je “OG” blog o osobnim financijama u Hrvatskoj. Tamo možeš pronaći dublji i profesionalniji uvid u brojne teme o kojima tu pišem, kao i mnoge druge teme o kojima (još) nisam pisao. Autoricu bloga Sandru Ferenčak možeš lako pronaći i na svim većim društvenim mrežama pod nadimkom “Tetka”. Zadnjih godina surađujemo kroz besplatne webinare u kojima smo već ugostili nekoliko desetaka domaćih top stručnjaka u svojim poljima (i ne mislimo tako brzo stati).
  • S Milunom do Milijuna je hvale vrijedan projekt svima dobro poznatog Tonija Miluna. Konkretno se bavi financijskim opismenjavanjem građana, primarno kroz video sadržaj, ali i konferencije, aplikacije, razne kalkulatore, podcast itd. Definitivno najkvalitetniji projekt takve vrste u Hrvatskoj.
  • Još jedan koristan izvor je blog kompanije Finax koji nudi vrlo kvalitetne tekstove na temu osobnih financija i investiranja, neovisno o tome jeste li njihov klijent ili ne. Bacite oko i na njihov YouTube kanal na kojem možete pronaći desetke kvalitetnih webinara i podcasta s brojnim kvalitetnim gostima, ali i sa mnom 🙂
  • Subreddit r/financije je poprilično živa zajednica tisuća Hrvata u temama osobnih financija, investiranja i slično. Prije sam tamo bio dosta aktivniji (neko vrijeme i moderator), ali provodim nešto manje vremena tamo u posljednje vrijeme. Ovo je idealno mjesto za sudjelovati u raspravama, dijeliti iskustva te dobiti odgovore na specifična pitanja. Sve naravno s velikom dozom soli.
  • Od ostalih kvalitetnih materijala na hrvatskom tu su portal Ekonomski Lab (za one malo naprednije) te odlični tekstovi Branimira Perkovića na index.hr koji u pravilu pogađaju u sridu.
  • Od materijala koji nisu vezani za financije, pratim već dulje vrijeme dva newslettera koja pokrivaju sve moguće teme pod suncem: “Mrak” iz pera Marka Rakara te “Za Radoznale” Adnana Misimovića gdje sam i sam bio gostujući autor.
  • Moram spomenuti i edukacije na hrvatskom jeziku na portalu Eduza. Radi se o pravoj maloj riznici kvalitetnih edukacija poslovnog tipa od strane domaćih top stručnjaka, od kojih su neke i besplatne.

3. Blogovi

Stranih kvalitetnih blogova o osobnim financijama i investiranju ima mali milijun, ali meni omiljeni su:

  • Mr. Money Mustache je apsolutni kralj u FIRE svijetu. I sam kaže da je njegov blog zapravo lifestyle blog zamaskiran u blog o osobnim financijama. Pod lifestyle ne misli na pokazivanje novaca i golih dijelova tijela (s čime se taj pojam često asocira na društvenim mrežama), već načinima kako živjeti sretniji život s više smisla i pozitivnim utjecajem na društvo i planet. Budući da je blog star 10-ak godina, broj blog postova premašuje 400. Da se ne biste izgubili u toj šumi, možete se pretplatit na newsletter serijal koji vam donosi samo najbolje postove ili pogledajte njegove klasike.
  • Of Dollars and Data je blog mladog stručnjaka Nick Maggiulli-ja (autora knjige “Just Keep Buying” s osvrtom na aktualne teme, ali i bezvremenske teme iz svijeta investiranja. Autor ima odličnu kombinaciju vještina analize/vizualizacije podataka i jednostavnog jezika kojim to prenosi publici (storytelling). Najjednostavnije je pretplatiti se na njegov newsletter da ti nove objave dolaze direktno u inbox.
  • Banker on Wheels je blog financijskog profesionalca i amaterskog biciklista iz UK-a. Pogotovo je poznat po dubinskim analizama pojedinih tema poput odabira ETF-ova, slaganja portfelja i slično. Najveća prednost njihovih tekstova je što su prilagođeni investitorima iz EU i UK-a.
  • Mad Fientist je još jedan odličan FIRE bloger koji piše na zanimljiv način, s puno transparentnosti i uvida u njegov život. Njegova stranica sadrži i brojne korisne (besplatne) resurse koji nam omogućavaju jednostavno praćenje puta do financijske neovisnosti. Šteta jedino što jako malo objavljuje proteklih godina, ali ima pravih zlatnih grumena među ranijim postovima.
  • Collaborative Fund je portal na kojem piše (među ostalima) Morgan Housel, poznat i kao autor knjige “Psychology of Money”. On je jedan izuzetno talentiran pisac čiji članci sadrže povijesne priče, suvremene komentare, pogled na financije sa psihološkog stajališta, teme van financija i još puno toga.
  • JLCollinsNH (autor knjige Simple Path to Wealth). Jedan od legendarnih blogova. Pogotovo se to odnosi na njegov serijal članaka Stock Series u kojem poprilično dubinski (ali na zanimljiv način) objašnjava kako i zašto investirati u dionice kao imovinsku klasu.
  • Early Retirement Extreme je blog autora istoimene knjige koji je jedan od pionira FIRE pokreta. Njegove metode i taktike mogu bit (kako i samo ime kaže) pomalo ekstremne za veliki broj ljudi, ali se temelje na vrlo dobrim razlozima i imaju puno više smisla ako pomnije razmislite o njima.
  • Wait But Why je jedini ne-financijski blog kojeg ću staviti na ovu listu i to s dobrim razlogom. Ovo je vjerojatno najbolji blog kojeg sam ikad čitao u životu. Specifičan je po tome što određene teme obradi zaista dubinski, a kad kažem dubinski, onda to i mislim. Pojedini blog postovi (ili serijali) su duljine kraćih knjiga, ali su (barem meni) kao magnet koji te drži prikovanim za ekran.

4. Newsletteri

  • Morning Brew newsletter je daleko najobuhvatniji newsletter iz svijeta financija i biznisa. Sadrži sve: od svakodnevnog kratkog pregleda tržišta preko zanimljivih članaka, intervjua i analize pa do linkanja na druge zanimljive materijale. Sve to uz notu dobrog humora, razne kvizove, zagonetke i križaljke. Vrlo korisno i zabavno.
  • The Week in Charts newsletter donosi najvažnije vijesti proteklog tjedna kroz najbitnije grafove. Iako je većinom usmjeren na US tržište, letimičnim pogledom u nekoliko minuta možete dobiti sliku o tome što se događa u svijetu financija i šire.
  • Visual Capitalist je stranica s nekim od najzanimljivijih i oku najugodnijih infografika na svijetu. Ja sam pretplaćen na njihov newsletter u kojem mi je uvijek lako baciti oko na nove infografike i pogledati detaljnije one koje su mi najzanimljivije.
  • Sahlil Bloom newsletter na jednom mjestu okuplja najzanimljivije bezvremenske ideje, alate i hackove za živjeti bolji život. Gotovo nikad ne propuštam pročitati ovaj newsletter kad mi sleti u sandučić.
  • Uncharted Territories autora Tomas Pueyo-a obrađuje razne teme, od evolucije preko geopolitike i umjetne inteligencije pa do klimatskih promjena. Ako je tema kompleksna i predstavlja veliki izazov – gotovo sigurno će biti obrađena ovdje na izrazito kvalitetan način.

5. Podcast/Youtube

Blogovi, podcasti i youtube su odlične platforme za učiti o osobnim financijama i investiranju iz prve ruke. Pritom moramo sami donijeti sud kome ćemo vjerovati, a kome ne. Idealni su za konzumaciju dok se vozimo, radimo kućanske poslove, vježbamo i slično. Idealan način da uz minimalno uloženog truda i vremena naše znanje krene rasti eksponencijalno (kao složena kamata). Neki od meni odličnih kanala čiji sadržaj konzumiram proteklih godina su:

Osobne Financije i Investiranje

  • Ben Felix i Rational Reminder su YouTube kanal i podcast jednog vrlo racionalnog Kanađanina. Odličan je u objašnjavanju kompleksnih tema iz svijeta investiranja kroz znanstvene radove na pristupačan način. Najbolje od svega je kako nakon detaljne analize gotovo uvijek dođe na isti zaključak: pasivni ETF-ovi su daleko najbolji izbor za malog čovika.
  • Plain Bagel je YouTube kanal u kojem možete dobit objašnjenje aktualnih ekonomskih trendova i vijesti, ali isto tako i bezvremenskih principa investiranja te pojmova koji su korisni za znati. Sve to kroz jednostavan jezik i dozu humora.
  • Economics Explained je izvrsno produciran YT kanal sa zanimljivim temama iz ekonomije, financija i geopolitike.
  • Planet Money i Economist su podcasti s temama iz šire ekonomije, trenutnim trendovima, ponešto politike itd. Oboje su iz mog iskustva vrlo kredibilni i nepristrani izvori.
  • Financial Independence Europe je podcast u kojem gostuju ljudi iz raznih zemalja (većinom EU) s različitim profesijama, životnom dobi i iskustvima, ali sa zajedničkim ciljem postizanja financijske neovisnosti. Tu je i pripadajući web s korisnim člancima na tu temu. Moje gostovanje na navedenom podcastu možeš poslušati ovdje. Šteta jedino što ne objavljuju više tempom kao nekad.

Ostalo

Ima previše dobrih podcasta i YT kanala danas pa ću navesti samo nekoliko koji su moji apsolutni osobni favoriti već godinama:

  • Kurzgesagt (In a Nutshell) – Po meni najbolji YT kanal. Ikad.
  • Andrew Huberman – YT kanal i podcast koji je vjerojatno najkorisniji od svih. Za one koji možda ne znaju, radi se o doktoru sa Stanforda koji obrađuje najbitnije teme iz domene zdravlja, ljudskog tijela, uma i šire. Peter Attia je još jedan odličan kanal ovog tipa kojeg sam slušao godinama prije.
  • Lex Fridman – Možda i najbolji intervjuer današnjice. Započeo je s temama iz svijeta tehnologije, ali se kasnije raširio na praktički sva područja ljudskog djelovanja. Specifičan po tome što je izrazito racionalan i uvijek pokušava sagledati objektivno obje strane neke debate.
  • Big Think i Freethink razvijaju najzanimljivije ideje modernog društva u suradnji s top stručnjacima.
  • TED i TED-ed – Vjerojatno već znaš za TED talkove, a tu je i njihov edukativni kanal TED-Ed namijenjen svim dobnim skupinama.
  • Veritasium – Po meni najbolji kanal za sve ljubitelje znanosti i tehnologije. Tu su i legendarni VSauce i Interesting Engineering.

6. Ostali materijali iz svijeta financija

  • Dokumentarac Ascent of Money (YouTube) koji u 6 dijelova objašnjava sam nastanak novca, dionica i obveznica kroz povijesne događaje na nimalo suhoparan način. Definitivno klasik koji vrijedi pogledati.
  • Dokumentarac Playing with Fire koji nam donosi priču američke obitelji srednje klase koja okreće svoj život za 180 stupnjeva u cilju ostvarivanja financijske neovisnosti. Na tom putovanju intervjuiraju i brojne druge ikone FIRE (Financial Independence Retire Early) pokreta poput Mr.Money Mustache-a, Vicki Robin i drugih. Film se nalazi na brojnim streaming platformama. Postoji i istoimena knjiga istog autora, koja se meni osobno svidjela više od filma.

To je to zasad, a listu ću s vremenom nadopunjavati. Vjerojatno sam puno toga zaboravio dodati, a tko zna koliko toga tek čeka da bude otkriveno. Ako imaš svoje prijedloge, slobodno mi se javi s preporukom.

Škrti Otočanin