Posljednjih godina jedan od većih hitova u svijetu investiranja su robo-savjetnici. Ne radi se tu o doslovnim robotima koji idu na burzu u New York i dovikuju se sa ostalim traderima, nego jednostavno o računalnim algoritmima koji određuju optimalnu investicijsku strategiju za nas osobno.
Cilj ovog teksta je da vas upoznam sa njihovim osnovama te prednostima i nedostacima.
Što su uopće robo-savjetnici?
Radi se jednostavno o platformama koje automatizirano investiraju naše novce prema zacrtanoj strategiji te se za nas brinu o investicijama kroz kupovinu, prodaju, rebalansiranje, brigu o poreznim posljedicama ulaganja itd. Naše je samo da uplaćujemo novce i zavalimo se u naslonjač.
Ovo je idealan pristup za sve one koji žele investirati dugoročno, a da ne žele učiti o financijama, investiranju i svemu vezanom uz te teme. Bilo da je cilj štednja za mirovinu, štednja za dijete, jednostavno stvaranje bogatstva ili koji god drugi dugoročni financijski cilj, robo-savjetnici su privlačna opcija za njihovo ostvarenje.
Prednosti robo-savjetnika
Već sam naveo najveću prednost – jednostavnost cijelog procesa. Robo-savjetnici često imaju vrlo user-friendly sučelje kojim je lako upravljati, čak i potpunim početnicima. Osim kompletne brige za naše investicije, robo-savjetnici često nude jednostavno otvaranje računa, pristupačnu korisničku podršku, osiguranje u slučaju bankrota platforme (poput svih ostalih brokera) te znatno niže naknade od aktivno upravljanih investicijskih fondova banaka. Slijedom ovoga, u pravilu imaju relativno visoke prinose na dugi rok.
Dodao bih i da je jedna od najvećih prednosti gotovo potpuno isključivanje emocija i uklanjanje svog ega iz cijelog procesa. Iako svi mi volimo (više ili manje) upravljat svojim financijama i biti u potpunoj kontroli, statistika je neumoljiva – investiranje je jedna od rijetkih grana ljudskog djelovanja gdje oni sa pasivnijim pristupom imaju u prosjeku poprilično bolje rezultate od onih sa aktivnijim pristupom. Više o ovoj temi ovdje.
U ovom slučaju prebacujemo odgovornost kupnje, prodaje i rebalansiranja investicija na računalni algoritam, šta se u pravilu očituje višim prinosima i znatno manjom količinom stresa, brige i na koncu utrošenog vremena.
Isto tako, robo-savjetnici se baziraju na investicijskim postulatima koje propagiram kroz ovaj blog, a to su diverzifikacija investicija (koristeći ETF-ove), fokus na dugi vremenski horizont (korištenje moći složene kamata) te već spomenute niske naknade za investiranje.
Jednostavno su maksimalno pojednostavnili postupak investiranja za potpune početnike. Studenti, mladi radnici, obitelji s djecom, tetke iz Njemačke ili bakice sa pazara – svi oni mogu početi s investiranjem uz minimalan trud.
Velika prednost je i početak investiranja sa vrlo malim iznosima (već od 10-ak EUR). Ovo stvara naviku investiranja te koristi moć složene kamate od samih početaka (pogotovo bitno za mlade ljude).
Nedostaci robo-savjetnika
Praktički jedini i najveći nedostatak je da, u slučaju da želite malo više naučiti o investiranju, možete imati vrlo sličnu ili istu investicijsku strategiju poput robo-savjetnika uz još niže naknade jednostavnom samostalnom kupovinom ETF-ova.
Eventualni drugi nedostatak je relativni nedostatak ljudske interakcije kakvu možete imati sa ljudskim financijskim savjetnikom. U to slučaju biste taj luksuz morali platiti znatno više (i time biste vrlo vjerojatno imali posljedično lošije rezultate). Naravno, robo-savjetnici nude korisničku podršku (neki bolju neki goru), ali ona je više usmjerena na rješavanje tehničkih problema, a ne financijski savjet.
Izbor robosavjetnika u RH
Za običnog Hrvata postoje praktički dvije konkretne opcije na tržištu: ETF Matic koji je dostupan na području praktički cijele EU (sama kompanija je britanska) te Finax koji svoje usluge nudi na tržištima Slovačke, Češke, Poljske, Mađarske i Hrvatske sa tendencijom širenja na nova tržišta (kompanija je originalno iz Slovačke).
ETF Matic
Prednosti:
- Niske naknade (0.48% godišnje)
- Poprilična veličina i sigurnost platforme
Nedostaci:
- Minimum od 1000 EUR za početak investiranja
- Samo 3 strategije: Defensive (80% obveznica), Balanced (50% obveznica) i Agressive (20% obveznica), ostatak su dionice
- Korištenje isključivo distributing ETF-ova koji povlače poreznu obvezu
- Poprilična nejasnost na službenim stranicama o posljedicama Brexita (vidljivo pod terms and conditions na gornjem linku). Konkretno navode “We are working hard to obtain a second authorisation as soon as possible within the context of our Brexit contingency plans.”. Osobno ne virujem da će tu bit potencijalnih problema, ali je pomalo čudno s obzirom na to da su već trebali organizirat podružnicu u EU od 1.1.2021. poput mnogih drugih fintech kompanija (poput jako korisnog Revolut-a).
Finax
Prednosti:
- Korisnička podrška na hrvatskom jeziku
- 11 različitih strategija (od 0% dionica i 100% obveznica pa sve do obratnog omjera)
- Korištenje accummulating ETF-ova koji su porezno optimalni
- Mogućnost početka ulaganja sa vrlo malim iznosima (od 20 EUR)
- Izrazito jednostavno otvaranje računa te upravljanje istim
Nedostaci:
- Više naknade u odnosu na ETF Matic (1% godišnje + slovački PDV, odnosno 1.2% ukupno)
Finax je jednostavno proizvod koji je dosad nedostajao na hrvatskom tržištu. On je dobar izbor za sve one koji žele investirat dugoročno, a nemaju vremena i/ili volje učiti o investiranju i žele da se netko drugi brine o tome. O Finaxu sam detaljnije pisao na iduće dvije poveznice: 1. dio i 2. dio. Koristim ga i osobno, a svoje iskustvo sam podijelio ovdje.
Zaključak
Robo-savjetnici su vrlo privlačne opcije za malog investitora koje su maksimalno olakšale proces investiranja za doslovno svakoga. Jednostavno se registrirate i napravite trajni nalog u banci (ili još bolje na Revolutu) i mirni ste oko upravljanja investicijama na dugi niz godina. Ne postoji jednostavniji način za početak korištenja moći dugoročnog investiranja, tj. kamate na kamatu.
Nedostatak je u godišnjoj naknadi za upravljanje. Dakle, ako samostalno birate ETF-ove i rebalansirate portfelj proći ćete jeftinije nego korištenjem robosavjetnika. Svaki pristup ima svoje prednosti i nedostatke, a na vama je da odaberete ono što je optimalno za vas.
Škrti Otočanin
Obkektivan osvrt
Fala Ante!
evala!
može molim te još detalja…npr. da se odlučim za FINAX…pri PRIJEDLOGU i ANALIZI vidim da je ponuđena mogućnost stalnih mjesečnih uplata ili jednokratna uplata.
međutim, zgodnije bi mi bile jednokratne uplate u većim iznosima u neredovitim intervalima (imam mogućnost beskamatnih pozajmica koje bih onda ulagao), što pretpostavljam da je moguće?
…da sad njih odam tamo ne zovem…
neke mane, možda, u odnosu redovitih manjih mjesečnin uplata i tako većih neredovitih?
Hvala ti puno unaprijed!
Naravno da je moguće jer nisi obvezan uplaćivat redovito, nego kad želiš i možeš. Ja osobno investiram u pravilu jednom kvartalno (svaka 3 miseca) jer mi je tako jednostavnije i povoljnije s obzirom na neke brokerske naknade.
Svatko odlučuje za sebe, ali posuđivanje novaca za ulaganje (tzv. ulaganje s polugom) ne bi nikako preporučija, a pogotovo u trenutačnoj situaciji u kojoj je jako puno toga relativno skupo i očekivani prinosi i nisu baš pretjerano visoki.
Rekavši to, razlike redovitih mjesečnih uplata i neredovitih su u prvom redu u tome šta ove druge ovise o tvojoj disciplini, trenutnoj situaciji, “klađenju” je li tržište visoko ili nisko itd. Dokazano je da je bolje šta više uklonit ljudski faktor iz cile priče te maksimalno automatizirat investiranje (idealno bi bilo recimo napravit trajni nalog na dan kad dobivaš plaću i slično). Druge prednosti kod mjesečnih uplata su u tome šta manje keša stoji neinvestirano na računu te šta dobivaš bolji cost-average efekt (kupuješ češće pa samim time manje ovisiš o trenutnim fluktuacijama tržišta).
To je moje mišljenje, ali osobne situacije se mogu naravno razlikovat 😉
“Jednostavno se registrirate i napravite trajni nalog u Vašoj banci (ili još bolje na Revolutu)”
Koja je razlika ako imam trajni nalog u Zabi ili Revolutu?
Bok Ante, ispričavam se na propustu odgovora na komentar.
Banke često naplaćuju visoke naknade na transfere u EUR, dok je to na Revolutu besplatno.
Tek nedavno sam naletio na blog i počeo čitati. Jako korisno, dojma sam objektivno, nepretenciozno.
Zapravo se ovdje želim samo nadovezati na izreku u zaključku članka, mi znamo reći nešto slično “Bolje biti zdrav i bogat, jer šta siromahu znači što je bolestan??” 🙂
Pratim!
Hahaha, hvala ti na čitanju i ekspanziji zaključka 🙂